چطوری یک عادت خوب را شروع کنیم؟

توسط

عادت ها تشکیل دهنده همه ابعاد زندگی ما هستند و ما باید همواره با هوشمندی عادت هایی را حفظ و ایجاد نماییم که اثرات مثبتی در زندگی ما داشته باشد. برای همین منظور در این نوشتار به چگونگی شروع یک عادت می پردازیم. درباره ماهیت عادت و چگونگی شکل گیری آن در مقاله های پیشین بحث شده است. زمانی که ما می خواهیم یک عادت را تغییر دهیم در واقع داریم یک رفتار را تغییر می دهیم و برای آن که بتوانیم در این زمینه موفق باشیم باید بتوانیم به سوالاتی پاسخ دهیم تا چرایی تغییر برای خودمان واضح شده باشد.

همانطور که می دانید در بیش از ۹۰ درصد موارد ایجاد یک عادت با شکست روبرو می شود و تعداد بسیار کمی از عادت ها با موفقیت همراه هستند. ایجاد عادت در واقع نوع تغییر است  و برای آن که بتوانیم یک تغییر موفق داشته باشیم باید خود جنس تغییر را بشناسیم. تغییر دربرگیرنده سه لایه است که در شکل زیر مشاهده می نمایید.

 

 

در این سه لایه، اثرگذارترین و قویترین آن ها، هویت شما است. یعنی برای آن که یک عادت جدید را شروع کنید باید هویت خود را بشناسید و بر اساس آن تغییر را شروع کنید.  اینطوری بگم اگه شما می خواهید یک عادت جدید را در خود شکل دهید باید هویت خود را تغییر دهید. برای مثال ” می خواهید وزن کم کنید” باید تفکر و هویت خود را مثل کسی کنید که ایده آل شما است.

در واقع شما با تغییر دادن نحوه تفکر خود، باعث می شوید که لایه های بعدی نیز خودبه خود تغییر نمایند. برای این منظور دو اقدام زیر انجام دهید:

  1. تصمیم بگیرید چه نوع شخصی می خواهید بشوید
  2. برای پیروزی های کوچک به خود پاداش بدهید.

برای مثال: می خواهید وزن کم کنید؟

هویت: تبدیل به شخصی شوید که هر روز پیاده روی می کند.

شرح: یک قدم شمار هوشمند تهیه کنید و یک تارگت مشخص کنید.روز اول ۵۰۰ قدم و هر روز ۵۰ قدم به آن اضافه کنید و اگر ۵ روز در هفته این کار را کردید به خود یک آبمیوه پرتقال جایزه دهید و این اقدام را تکرار کنید تا عادت در شما نهادینه شود.

در واقع می توان گفت زمانی که شما لایه هویت را تغییر می دهید. سه عامل دانش، اشتیاق و مهارت را کع از عوامل موفق زا برای ایجاد عادت جدید هستند را دست خوش تغییر می دهید.

 

 

تبدیل شدن به شخص مورد نظر، چرایی کار را برای شما شفاف می کند و چگونگی تبدیل شدن به آن باعث تقویت مهارت های مورد نیاز می گردد و با جشن گرفتن پیروزی های کوچک، انیگزه و اشتیاق را در خود حفظ می کنیم.

 

 

ممکن است بپسندید

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.