چطوری عادت های شاد را چگونه ایجاد کنید

توسط

موضوعی که در این نوشتار می خواهم دربارش بنویسم، برای خودم هم تازگی دارد. در حین مطالعه کتاب جف السون، مضوعی رو مطرح می کردد تحت عنوان عادت های شاد. خیلی برام جالب بود. در کتاب درباره این موضوع بحث های جذابی شده بود و یکی از نقل های جذاب در این کتاب این بود: ” همه می خواهند که به موفقیت دست یابند تا شاد شوند ولی نمی دانند که شاد بودن قبل از موفق بودن است. ” برای من واقعا جذاب بود تا ببینم عادت های شاد چی هستند؟ و چه تاثیری دارند؟ با من همراه باشید تا با هم این موضوع را بررسی کنیم.

واقعا تعریف عادت های شاد برای من سخته؛ اما میشه اینطوری گفت که عادت هایی هستند که نتیجه آن ها ایجاد خوشحالی و شادی در زندگی هست. موضوع عادت های شاد بر می گرده به روانشناسی مثبت که توسط دکتر سلیگمن بوجود آمده است. زمانی که چند مقاله راجع به آن مطالعه کردم و البته قبلا هم با این موضوع در دوره شناخت توانایی های استاد عزیز امیرمهرانی آشنا شده بودم. خیلی برایم جالب بود که اغلب ما آن ها را در خودمان داریم و انجام می دهیم ولی تنها فرقش اینه که به صورت ناخودآگاه و هر ازگاهی آن ها را انجام می دهیم. بنابراین نتیجه اش را در نمی توانیم مشاهده کنیم.

حتی هنگامی که به سخنان بزرگانی مثل جیم ران، آنتونی رابیز، دارن هاردی، زیگ زیگلار و خیلی های دیگر نیز دقت کنیم آن ها نیز به این عادت ها اشاره می کنند و حتی در انجام دادن آن ها اصرار فراوان دارند. مثلن زمانی که دارن هاردی در کتاب بزرگش به نام اثر مرکب در باره اهمیت آن صحبت می کند، در تمامی مثال های که می زند همواره از عادت های شاد صحبت می کند مثل وقتی که صبح از خواب می شوید اول برای یک آرزوی موفقیت کنید یا وقتی مثالی از ترمیم روابط زن و شوهر می زند به این اشاره می کند که نکات مثبت را یادداشت کنید، همه این ها مثال هایی از عادت های شاد هستند.

شما می توانید حتی با شرکت در این آزمون ها میزان شادی خودتان را بسنجید: اینجا و اینجا.

وقتی در وب سایت های مختلف درباره انواع عادت های شاد مطالعه می کردم تا ببینم چه تعداد عادت شاد داریم به یک تکرار رسیدم. یعنی تعداد عادت های شاد واقعا کم است و اگر همین تعداد کم را بتوانیم در خودمان نهادینه کنیم. تاثیری که می بینیم بسیار شگفت انگیز خواهد بود.

پس برای موفق بودن، باید شاد بود و برای شاد بودن باید عادت های زیر را در خودتان نهادینه کنید.

۱- فعالیت بدنی: اهمیت این موضوع دیگر بر کسی پوشیده نیست. عادتی که باید ایجاد کنید به این صورت است هر روز بین ۲۰ تا ۳۵ دقیقه فعالیتی انجام بدهید که ضربان قلب شما را از حد نرمال بالاتر ببرد مثل دویدن؛ حالا هر نوع فعالیت دیگر. مهم این است که هر روز آن را انجام بدهید.

۲- سپاسگذاری: اهمیت سپاسگذاری بسیار بالاست. این باعث می شود که شما به اتفاقات خوب و مثبت زندگی خود دقت کنید. دو عادت است که اکثر افراد آن را انجام می دهند ( یکی از این دو کفایت می کند):

  • هر شب قبل از خواب، ده موردی که در طول روز برای شما رخ داده و بابت آن سپاسگذارید بنویسید. دقت کنید حتما نباید چیزهای بزرگی باشد. می تواند چیزهای کوچک مثل خریدن یک آدامس هم باشد.
  • می توانید هر یک یادداشت چند دقیقه ای درباره تجربه مثبتی که در ۲۴ ساعت گذشته داشته اید بنویسید. هر آن چه به ذهنتان می آید را بنویسید. این یادداشت سناریو یک روز زندگی شماست.

۳- ارتباطات: یکی از بخش های مهم زندگی هر انسان ارتباطات است و باید از افرادی که با آن ها در ارتباط هستیم، تشکر قدردانی کنیم. برای این منظور باید سعی کنیم که یکی از این دو عادت را در خود نهادینه کنیم:

  • هر روز صبح بعد از بیداری اولین کاری که بکنیم این باشد که برای یکی از دوستان و آشنایمان آرزوی موفقیت کنیم ( عادتی که دارن هاردی آن را هر روز انجام می دهد).
  • هر روز با یکی از دوستان و آشنایمان ارتباط برقرار کرده (تلفن، ایمیل، ارسال پیام از طریق شبکه های اجتماعی) و بابت یکی از رفتارهای و کمک های او تشکر کنیم.

۴- کمک به دیگران: یکی از عادت های شاد این است که به دیگران کمک کنید. حالا این کمک کردن می تواند مادی باشد یا معنوی. خودتان را مقید کنید که به نحوی متدوام به دیگران کمک کنید. مثلا اگر زبان انگلیسی تان خوب است به چند نفر کمک کنید که زبان انگلیسی شان بهتر شود. اگر دانش خاصی دارید آن را به اشتراک بگذارید. به هر شیوه ای که در توان دارید سعی کنید به دیگران کمک کنید. NGO ها مکان های خوبی برای این مورد است. این افراد بیشتر از آنکه بگیرند، می بخشند.

۵- فلو ( Flow): این افراد به دنیال یک تفریح و سرگرمی هستند که نه قرار است تبدیل به شغلشان شود و نه قرار است در حالت عادی بماند. در آن استاد کار می شوند و آن را خودشان انجام می دهند. برای مثال به ماجرای یکی از مدیران موفق ایرانی می توان اشاره کرد که در زیر زمین خانه اش درب های آهنی می ساخته است و در این کار بهترین بوده است. پس بگردید و فلو خودتان را ایجاد کنید.

مطمئنا عادت های شاد بسیار زیادی وجود خواهد داشت. خیلی خوشحال می شوم که شما هم تجربیات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

 

ممکن است بپسندید

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.