چطور در تعطیلات به عادت ها پایبند باشیم؟

توسط

یکی از موانع اصلی در ایجاد یک عادت جدید و یا تغییر عادت ایجاد وقفه هایی تحت عنوان تعطیلات یا سفر است. همه ما با این مانع روبرو بوده ایم. رفتار جدیدی را شروع کرده ایم و ناگهان با یک سفر دو سه روز کل تلاشمان بر باد رفته است. همان دو سه روز کافی است که دیگر به رفتار یا عادت پایبند نباشیم. در این نوشتار قصد دارم از دریچه ای دیگر به عادت نگاه کنیم و بر آن اساس راهکارهایی را پیشنهاد دهم تا بتوانید در ایام سفر یا تعطیلات هم به عادت های خود پایبند باشید.

قبل از آن که به اصل موضوع وارد شویم بهتر به بازتعریف عادت بپردازیم. وقتی شما به تعطیلات و یا سفر می روید مشکلات با عادت نیست؛ یعنی رفتاری که خیلی وقت است نهادینه شده است. بلکه رفتار شما با عادت های سایه ای یا Shallow habbit است. اما این عادت های سایه ای چی هستند. این نوع عادت دارای ویژگی زیر هستند:

  • برای انجام شان باید فکر کنید.
  • ممکن است که در صورت انجام ندادن، متوجه نشوید.
  • اگر هم متوجه شوید با یک جواب عقلایی می گذرید.
  • اصلا تو سفر بی خیال می شوید.

تمام تاثیر سفر و تعطیلات بر این نوع عادت هاست. عادت هایی که هنوز کامل شکل نگرفته اند، بلکه خودکار نشده اند و با کوچکترین مانعی، انجام آن ها متوقف می شود. برای آن که بتوانید از همچین مانعی در اجرای عادت با موفقیت بگذرید به موارد زیر توجه نمایید:

  1. محیط اطرافتان را مدیریت کنید: برای مثال اگر مدتی است شروع به کتاب خواندن نموده اید، سعی نمایید دیگر ابزارهای سرگرمی را از خود دور نمایید تا شما را در زمان انجام عادت، به خود مشغول ندارند.
  2. یک یادآور قابل حمل انتخاب کنید. همانطور که قبلن هم گفته بودم، یکی از روش های تداوم انجام عادت، استفاده از یادآور است. حال در سفر سعی کنید از یک یادآور قابل حمل استفاده نمایید تا همواره انجام عادت به شما یادآوری شود.
  3. استفاده از نیات کاربردی؛ یعنی خود را متعهد نمایید که بعد از رخ دادن یک رویداد یا فعالیت، اقدام مورد نظر را صورت دهید. مثلن من همواره خودم را متعهد کردم صبح بعد از مسواک دو لیوان آب بنوشم.
  4. به آینده تان متعهد باشید؛ سعی نمایید همواره با درنظرگرفتن آینده و این که این تصمیمات کوچک آینده را تحت تاثیر قرار می دهد، به عادت ها پایبند باشید تا آینده مدنظرتان را بسازید.

ممکن است بپسندید

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.