انواع تماس های سرد کدامند؟

توسط

چند وقت پیش یک تماس تلفنی که سعی داشت یه سیم کارت با شماره مشابه تلفن خودم بفروشه، داشتم و جالیبیش این بود که از تلفن همراه کد ۴ تماس گرفته بود. ببینید برای اینکه جواب تماس رو بدیم به چه کارهایی متوسل می شوند. چون می دونند که اگر به اندازه کافی تماس گرفته بشه در نهایت فروش صورت می گیره. پس شانش جواب دادن تلفن رو با یک خط معتبر بالا می برند. این موضوع باعث شد که ذهنم درگیر موضوع بازاریابی تلفنی بشه که چند نوع تماس تلفنی داریم. اولش با خودم فکر میکردم خوب هر تماس سردی، هدفش فروشه، پس یک کابرد برای آن می تونیم لحاظ کنیم. اما وقتی که بیشتر به این موضوع فکر کردم، دیدم نه ماجرا کمی پیچیده تر از اینی که فکر می کنم هست. بنابراین برحسب تجربه ام تونستم سه دسته کابرد تماس سرد که همه تحت لوای بازاریابی تلفنی مطرح می شوند رو شناسایی کنم که با شما به اشتراک می گذارم.

 • تماس سرد به منظور ارزیابی خدمات

در این روش، از تماس سرد به عنوان ابزاری استفاده می شود که به  ارزیابی خدمات پس از فروش و یا مشابه پرداخته می شود. معمولا این تماس ها توسط یک کال سنتر صورت می گیرد که تعداد زیادی افراد به پاسخ سوالات درباره خدمات و نحوه استفاده از آن مشغولند و معمولا هم تکنیک ها و مهارت های خاص خود را دارند.

 • تماس سرد تحت عنوان فروش تلفنی

این نوع تماس که به صورت معمول تحت بازاریابی تلفنی مطرح است اما نباید با این عنوان خطاب بشه؛ همان فروش تلفنی بهترین عنوان برای این کابرد است. یک نفر با شما تماس می گیرد و سعی می کند که پشت تلفن به شما بفروشد و سفارش خرید بگیرد. همه ما هم تجربه این مورد را داشته ایم. مثل همین ماجرای سیم کارتی که برای من اتفاق افتاد. تکنیک ها و مهارت های این روش همه به ختم فروش منتهی می شوند و بسیار با دو روش دیگر متفاوت اند.

 • تماس سرد تحت عنوان بازاریابی تلفنی

استاندارد ترین روش استفاده از تلفن هم این روش است که صورت عامه به دیگر روش ها هم گفته می شه ولی واقعا با دیگر روش ها متفاوت است. در واقع در این روش شما با استفاده از تلفن به صورت حرفه ای یک پراسپکت را به مشتری بالقوه تبدیل می کنید و سپس با گرفتن قرار حضوری به فروش حضوری اقدام می کنید. در حالی که در روش های دیگر همچین کاری صورت نمی گیره.

 

پس همواره به خاطر داشته باشید که اگر کسی گفت بازاریابی تلفنی، دقیقا ازش بپرسید که منظورش کدام کارکرد تماس سرد است تا دچار تعارضات بعدی نشوید. در واقع به یک تعریف واحد برسید. درادامه اگر روش های دیگری هم می شناسید، آن ها را معرفی کنید.

 

ممکن است بپسندید

۲ نظر
 1. rezaza 5 سالپیش
  پاسخ

  خیلی خوب بود، دمت گرم

 2. ساناز 5 سالپیش
  پاسخ

  سلام جالب بود تا حالا اینجوری بهش نگاه نکرده بودم

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.