به راز موفقیت احترام بگذارید.

توسط

 

جیم ران جمله معروفی دارد : “موفقیت چیزی نیست که تعقیبش کنی، موفقیت چیزی است که به آن تبدیل می‌شوی“. وقتی برای اولین بار این جمله رو شنیدم برام خیلی گنگ بود یعنی چی؟؟ از کنار این جمله به سادگی گذشتم و مدتی بیش از سه سال گذشت تا اینکه دوباره به این جمله برخوردم و تازه منظورش را فهمیدم.

همه ما می‌خواهیم موفق باشیم و برای هر یک از ما موفقیت معنای متفاوتی دارد؛ برای یک نفر موفقیت مترادف پول است؛ برای دیگری مترداف شغل عالی و این قصه ادامه دارد. اما نکته مهم این است که چطوری ما باید به این موفقیت‌مان دست یابیم؟؟ چطور پول فراوان داشته باشیم؟ چطور دوستان زیادی داشته باشیم؟ چطور شغلی عالی داشته باشیم؟ و در نهایت چطور به آرزوهای‌مان برسیم؟

برای درک بهتر این موضوع، مثالی می‌زنم. فرض کنیم من می‌خواهم در کسب وکار به موفقیت عالی برسم، باید چه کار کنم؟ خوب حتما باید تمام انرژی خودم رو در این بعد از زندگی‌ام بگذارم؛ نتیجه اینکه پس از مدتی در این به موفقیت می‌رسم اما در کل چه نتیجه‌ای حاصل شده است؟! اگر ابعاد زندگی را مثل شکل زیر در نظر بگیریم؛ ممکن است شما تعداد این بعدها را کم و زیاد کنید، مهم نیست. مهم این است که خودتان را هم جزو این ابعاد بگذارید.

 

 

وقتی من تمام تمرکز خود را روی بعد کسب و کار می‌گذارم از دیگر ابعاد غافل می‌شوم مثل تمام افرادی که می‌شناسیم و از زندگی خود ناراضی هستند. حالا اگر بازتمام تمرکز خودمان روی یک بعد دیگر بگذاریم، باز هم همان اتفاق می افتد!!!

به عبارتی ما تمرکز خود را روی هر بعد از زندگی می‌گذاریم، فقط همان بعد پیشرفت می‌کند و به ابعاد دیگر کمک نمی‌کند که همزمان رشد پیدا کنند یعنی همه با هم رشد کنند. پس چاره کار کجا است؟ کجا باید سرمایه‌گذاری کنیم تا به نتیجه دلخواه برسیم؟؟؟

این سوالی بود که من به شدت درگیرش بودم. از دوباره جمله جیم ران را می‌نویسم :

“موفقیت چیزی نیست که تعقیبش کنی، موفقیت چیزی است که به آن تبدیل می‌شوی”.

اگر ما روی خودمان سرمایه‌گذاری کنیم، چه اتفاقی می‌افتد؟ اگر مهارت‌ها، تجربیات، دانش و رفتار خود را به طور پیوسته ارتقا دهیم چه اتفاقی می‌افتد؟ این‌جا بود که متوجه نکته ظریفی شدم، به جای اینکه کلی انرژی بزارم برای پیدا کردن یه شغل عالی، اگر مهارت‌های کاری‌ام را ارتقاء دهم، چه اتفاقی می‌افتد؟ اگر رفتار و الگوی‌های رفتاری خودم را بهبود بخشم، چه اتفاقی می‌افتد؟

نکته‌ای که می‌خواهم بگویم این است اگر من تمام تمرکز و تلاشم را برای بهبود خودم بگذارم، اتفاقی که بعد از مدتی رخ می‌دهد این است که ابعاد دیگر هم به طور یکسان رشد پیدا می‌کنند و همه ابعاد با هم پیشرفت می‌کنند. همان طور که دارن هاردی می‌گوید: راز موفقیت خودت هستی، دنبال چیز دیگری نگرد.

اما سوالی که مطرح می‌شود، این است که چطوری باید روی خودمان سرمایه‌گذاری کنیم؟ نظر شما در این باره چیست؟ لطفا نظرات خود را بگویید.

ممکن است بپسندید

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.