۱۰ قدم برای نه گفتن

توسط

از  صبح زود تا بوق شب، با درخواست های زیادی رو برو هستیم که باید به خیلی از آن ها نه بگوییم ولی نمی توانیم. همه به دنبال گرفتن بخشی از توجه ما هستند از شرکت ها گرفته تا آدم های اطرافمان حتی افراد خانواده و دوستان؛ و ما به آن ها اجازه می دهیم تا هر کاری با ما بکنند. اصلا وقت و زمان مان برای اهمیت ندارد چون نه گفتن برایمان سخت شده است. همه چی برای مان آزار دهنده شده و کلا یادمان رفته که اصلا وجود داریم ، د رادامه نکات کلیدی در این زمینه را مروری می کنیم.

 

  • چشم انداز خودتان را شفاف و واضح کنید.

قبلن هم در این باره توضیح دادم، شما باید بدانید که چه چیزی می خواهید تا بتوانید بر اساس آن نه بگویید. اصل اول و مهم در زندگی و این که به شما قدرت نه گفتن را می دهد، همین موضوع است. تا وقتی که شما ندانید چه میخواهید بله گفتن بهانه هر روزتان است. . قبلا به این موضوع در مقاله …. اشاره کردم و روش هایی را معرفی کردم که با اجرای آن ها توانایی تان افزایش می باید.

  • درک کنید که نه گفتن، اوکی هست.

این را بدانید که نـه گفتن مثل خیلی چیزها و کارهای دیگری که ما میکنیم است. مثل غذا خوردن؛ مثل دویدن؛ مثل دیدن یه دوست. چیز عجیب غریبی نیست.  پس نه شنیدن و نه گفتن هم یک رفتار عادی است مثل اینکه امروز میروید سر قرارتان یا نمی روید. همین و بس. اینقدر بزرگش نکنید، خیلی راحت باشید. بعضی مواقع باید نه شنید و بعضی اوقات باید نه گفت.

  • از ابزار ارتباطی که با آن راحت هستید، استفاده کنید.

افراد تیپ های ارتباطی مختلفی دارند، پس سعی کنید با شناخت این تیپ ها ارتباط درست برقرار کنید و بر اساس آن ارتباط با راحتی نه بگویید. برای مثال برخی افراد دیداری هستند و برخی شنیداری. خوب اگر شما می خواهید به یک فرد شنیداری از طریق تصویرسازی جواب نه را بگویید طرف هیچی نمی فهمه؛ یعنی برداشت درستی نداره و در واقع ارتباط به درستی برقرار نشده است. پس وقتی نه شما می شنود هنگ می کند، برای خیلی از ماها این اتفاق افتاده است.

  • آن را ساده نگه دارید.

یکی از مواردی که در هنگام نه گفتن اکثرا رعایت نمی کنیم، اینه که اون رو پیچیدش می کنیم. هزار تا داستان می گیم. کارهای عجیب غریب می کنیم تا یه نه بگیم. عزیز من نیازی به این کارها نیست. خیلی راحت و ساده بگو نمی تونی. همین و بس. نمی خواد هزار تا دلیل بیاری واسه نه گفتن. اصلن به طرف مقابل ربطی نداره که دلایل تو رو بدونه. اون فقط یه جواب یک کلمه ای می خواد. تو با دلیل آوردن، احساسات اون رو تحریک و به اون القا می کنی که داری روش ارزش می گذاری و در نتیجه جواب نه تو خیلی براش سنگین میشه.

  • با احترام رفتار کنید.

خیلی از ماها از جمله من، وقتی می خایم یه نه بگیم حرکاتی انجام  میدیم مانند صدا رو بالا بردن یا به فرد اصلن توجه نمی کنیم و به نوعی با بی احترامی برخورد می کنیم. این بزرگترین اشتباه ماست. هیچ وقت یه جواب نه می خواهید بگید به شخص مقابل توهین نکنید با رفتارهای ناخودآگاهتان. حواستان باشد.

  • یک جایگزین مناسب معرفی کنید.

یکی از راه هایی که می توانید فشار نه گفتن را هم برای طرف مقابل و هم خودتان راحت کنید این است که یک راه حل جایگزین ارائه بدیدو با این کار باعث می شید که طرف مقابل خیلی راحت با نه شما کنار بیاید

  • همه چیز را بنویسید.

قبل از بیان جواب نه به کسی، یکی از بهترین کارها این است که بیایید و هر آن چه را که به ذهن تان می اید بنوسید. این کار باعث می شود که با عجله سخنانی نگویید که باعث شدت گردن جو منفی شود. شما با نوشتن آنچه در ذهن تان است باعث می شوید که بتوانید آن ها را نظم دهید و کلمات تعدیل کننده ای را به کار ببرید.

  • برخی مواقع جواب ندادن، نوعی جواب دادن است.

 

ممکن است بپسندید

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.