۵ عبارتی که باید از فرهنگ واژگان تان باید حذف کنید

توسط

همان طور که در مقالات قبلی درباره بازاریابی تلفنی هم صحبت شد،مهم ترین عامل موفقیت شما بیان مختصر و کوتاه و هدفمند جملات است که بتوانید در همان ۳۰ ثانیه اول به هدف خود دست یابید. طی این مدتی که به فعالیت در این حوزه فروش و بازاریابی به فعالیت مشغول هستم، تجربیات جالبی درباره برخی جملات کسب کرده ام. جملاتی که اگر شما به شیوه ای دیگر بیان کنید با نتیجه ای متفاوت روبرو خواهید شد. در ادامه شما رو با این ۵ عبارت واژگان فروش آشنا می کنم.

۱- آیا وقت دارید که با هم صحبت کنیم؟

یکی از جملاتی که بوفور در مکالمات تلفنی استفاده می شود و نتیجه آن هم مشخص است. اوایل کارم با این جمله خیلی به جواب منفی رسیدم و در نتیجه حس کردم هیچی نمیاد بگه که بله با هم صحبت کنیم چون نشون میده ادمه بیکاریه و هیچ کس نمی خواد بگه بیکاره. بنابراین ساختار این درخواست رو تغییر دادم.

جایگرین: می دانم شما برای امروز برنامه های دارید، پس عرضم را مختصر خدمتان می گویم.

وقتی این تغییر رو دادم، به طرز شگفت انگیزی نرخ گوش دادن به درخواستم بالا رفت. حالا هیچ کس نمی گفت نه!!

 

۲- بروشوری برایتان فرستادم و می خواهم بدانم بدست تان رسیده است یا نه.

یکی از چالش هایی که اوایل کار باهاش روبرو بودم، این بود که برای افراد فایل می فرستم و خوب مطمئنا اونها هم نگاه نمی کردن!!! (الان دیگه هیچی واسه مشتری نمی فرستم باید حتما جلسه حضوری داشته باشیم). بعد واسه پیگیری تماس می گرفتم ببینم خونده یا نه. خوب مطمئنا می گفت نه و چرخه پیگیری بی نتیجه شروع می شد. بعد از مدتی حس کردم بهتره اصلا بهش نگم چرا زنگ زدم و ازاول شروع کنم. باورتون نمیشخ خیلی ها وسط صحبت یادشون میومد که قبلا هم باهاشون صحبت کردن و کلی شرمنده می شدن (بهترین اتفاق در فروش) در نتیجه من به خواستم زودتر می رسیدم.

جایگزین: اصلا سراغ جمله ۲ نروید و از دوباره اسکریپت تماستون رو از اول شروع کنید. انگار تماس اولتان است.

 

۳- برای شما فایل می فرستم.

بعد از مدتی که تجربه ام بیشتر شد. هیچ وقت اشاره به فایل فرستادن نمی کردم و بلکه از طرف سوال می پرسیدم و در صورتی که جواب مثبت می داد، براش فایل می فرستادم. چون اینجوری مجبور بود فایل رو بخونه!!!

جایگزین: می دانم زمان برای شما و امثال من بسیار مهم و حساس است. آیا علاقه ای داریدکه برای بررسی بیشتر فایل براتون بفرستم؟

چون طرف به این سوال جواب مثبت می دهد و در نتیجه تعهدی ایجاد می کنه. بنابراین حتما فایل رو مطالعه می کنه.

 

۴- شما ….. می خواستید، این طور نیست؟(جملات منفی)

یکی از اتفاق هایی که در مکالمات میفته، بعضی مواقع پیش میاد که در حین صحبت جملات منفی بکار می بریم که در نتیجه جواب منفی به همراه دارد مثل جمله بالا. بنابراین باید هواسمان را بیشتر جمع کنیم که از این جملات بکار نبریم و همواره جملات مثبت استفاده کنیم.

 

۵- اما ….

هیچگاه در جملات از کلمه اما استفاده نکنید چون هر آنچه قبلش گفتید رو نفی می کنید. به عبارتی این مفهوم رو می رسونید که تا الان هر چی گفتید الکی بوده و از این به بعد مهمه.

جایگزین: “و”

 

از حالا به بعد انتظار از شما انتظار دارم که با دقت بیشتر واژگان مورد استفاده در مکالمات فروشتون رو انتخاب کنید.

 

ممکن است بپسندید

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.