چطوری HS code محصول را پیدا کنیم؟

توسط

یکی از چالش هایی که خود من در شروع کار صادراتم با آن روبرو شدم، همین بحث HS code بود؛ واقعیتش در شش ماه اول نمی دونستم چی هست و به چه دردی میخوره. البته هیچکدوم از دوستانی هم که باهاشون بودم که ادعای صادرات داشتن، چیزی درباش نمی گفتن. انگار یه راز بود. وقتی که فهمیدم انگار یه دنیای دیگه به روم باز شد وکلی چیزهای جدید یادگرفتم. جلسات زیادی حضور داشتم که طرف اصلا درباره#HS_code کالاش هیچ نمی‌دونست و ادعاها میکردهاااا.

کاربرد HS code چی هست و به چه دردی میخورد؟

یک کد دیجیتال که بین شش تا ۱۳ رقم هست. و معرف یک کالاس. شش رقم اول در بین هر گروه کالایی مشترک هست و جهانی هست. ولی رقم هایی بعدی در هر کشوری متفاوت است. هر چند سعی شده این تفاوت کم باشه ولی تا الان امکان پذیر نبوده. عکس های اسلاید رو ببینید. عکس وسطی مال ایرانه قشنگ متوجه منظورم میشید. 😁

نکات کاربردی Hscode :

۱- حتما این کد رو برای محصولاتتون پیدا کنید و دقیقا بدونید که کدوم کد در ایران کاربرد دارد.
۲- یکی منابع خوب برای یافتن این کد، ترخیص کارهای حرفه ای هستند. کسانیکه محصول شما را مدت طولانی دارند صادر می کنند.
۳- حتما این کد را در کشور هدفتون هم بررسی کنید و مطمئن شوید که می دانید. یه جاهایی بدردتون میخوره.
۴- اگر یه وقت این کد را برای محصولتان پیدا نکردید (برای من چند بار پیش اومده)، از اتاق بازرگانی و ترخیص کارتان کمک بخواهید.
۵- گاهی وقت ها هم نیازی نیست بنا بر دلایلی یه محصول کد داشته باشه (مثلن تا الان صادر نشده) که باید یه نامه از اتاق بازرگانی برای آن بگیرید، و در نهایت اگر ترخیص کارتان پیشنهاد عملی داشت که قبلن اونو انجام داده به حرفش گوش کنید!!!
۶- حتمن از مشتری تون بخواهید که کد این محصول رو در کشور خودش به شما بگوید.

از کجا این کد را پیدا کنیم؟

اول به سایت اتاق بازرگانی تهران مراجعه کنید و از قسمت تعرفه ها، کد رو پیدا کنید. بعد به سایت تریدمپ برید و چک کنید و بعد ازون یه سری هم به سایت macmap بزنید.

ممکن است بپسندید

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.