چطوری کارهایمان را طبق اصل ۸۰/۲۰ به تمام کنیم؟

اصل پارتو یک الگوی نوعی نشان میدهد که هشتاد درصد خروجیها ناشی از بیست درصد ورودی ها، هشتاد درصد نتایج ناشی ازبیست درصد از علت ها یا اینکه هشتاد درصد از نتایج ناشی از بیست درصد تلاش است.

توسط

درباب اهمیت مدیریت فعالیت ها مطالب بسیاری نوشته شده است. یکی از این مطالب درباره قانون ۸۰/۲۰ یا همان اصل پارتو است. این اصل در سال ۱۸۹۷ ویلفرد پارتو در اقتصاد اجتماعی بیان شد و بدین معنا بود که حدود ۸۰ درصد نتایج از ۲۰درصد علل ناشی می­‌شوند! اصل پارتو ریشه در واقعیت‌های اقتصادی دارد و به عنوان یک نظریه علمی پذیرفته شده است.

چرا اصل پارتو اهمیت دارد؟

به عنوان یه یک فرد شما باید بدانید که چه کارهایی یا انتخاب هایی را باید انجام دهید که بیشترین اثرگذاری را داشته باشد و شما زمانی می توانید به انتخاب یا کار درست بپردازید که یک مبنای فکری صحیحی داشته باشید. دلیل اهمیت اصل پارتو به این خاطر است. قانونی که می توان آن را یکی از مفاهیم مفید برای مدیریت زندگی و زمان به شمار آورد.

حاصل مشاهدات پارتو در نهایت نمایانگر یک اصل بود، این که هیچ چیز در زندگی به صورت یکنواخت توزیع نمی شود.

به زبانی ساده می توان گفت قانون ۸۰ ۲۰ که آن را با نام قانون پارتو یا اصل پارتو می شناسیم نشان دهنده وجود رابطه ای نا برابر میان ورودی و خروجی ها است. به عبارتی اشاره به نوعی عدم تعادل مابین میزان فعالیت و بازده و یا همان نتیجه حاصل شده دارد. در باره این قانون می توان گفت، اصل پارتو روشی جهت شناسایی دارایی های ارزشمند شما و استفاده از این دارایی برای دستیابی به حداکثر میزان ارزش است.

چطوری از اصل پارتو استفاده کنیم؟

همان‌طور که پیش از این بیان کردیم اصل پارتو می‌گوید ۸۰ درصد از نتایج حاصل ۲۰ درصد تلاش‌ها و اقدامات هستند. حال ممکن است شخصی با خود بگوید که اگر قانون ۲۰ ۸۰ یک اصل واقعی و اثبات‌شده است، پس من دیگر پنج روز در هفته کار نمی‌کنم و فقط یک روز کار می‌کنم. در واقع اگر ۲۰ درصد هفته کار کنم، ۸۰ درصد درآمدم را کسب کرده‌ام و ترجیح می‌دهم که بقیه هفته را به سایر امور اختصاص دهم.

این اصل اصلاً چنین منظوری ندارد. اگر کسی چنین کاری کند، وضعیت اقتصادی خود را به نابودی می‌کشاند. هدف از این اصل آن است که ما تمرکز خودمان را روی کارهای مهم‌تر بگذاریم و وقتی می‌بینیم که مسئله‌ای اهمیت دارد، روی آن بیشتر و دقیق‌تر کار کنیم. اگر چنین اصلی را رعایت کنیم می‌توانیم کارهای خودمان را بر اساس اولویت و اهمیتی که دارند، دسته‌بندی کنیم. بنابراین تحقق اصل پارتو باید:

 • براساس اهمیت اولویت‌بندی کنید.
 • هدف گذاری سه گانه انجام دهید. تنها در هر زمانی سه هدف مهم هستند نه بیشتر.
 • برون سپاری کنید تا بتوانید با تمرکز بالاتری کارهای مهم و ضروری را انجام دهید.

چه زمانی باید از نمودار پارتو یا قانون ۸۰/۲۰ استفاده کنیم؟

 • هنگام تجزیه و تحلیل داده­‌ها در مورد فراوانی مشکلات یا علل یک فرآیند
 • هنگامی که مشکلات یا دلایل زیادی وجود دارد و می­‌خواهید به مهمترین آن‌ها توجه کنید
 • هنگام تجزیه و تحلیل دلایل گسترده با نگاه به مؤلفه‌­های خاص آن‌ها
 • هنگام برقراری ارتباط با دیگران در مورد داده­‌های خود

 اصل پارتو یک الگوی نوعی نشان میدهد که هشتاد درصد خروجیها ناشی از بیست درصد ورودی ها، هشتاد درصد نتایج ناشی ازبیست درصد از علت ها یا اینکه هشتاد درصد از نتایج ناشی از بیست درصد تلاش است.

و در نهایت می توان گفت

 • قانون ۸۰ ۲۰ به این نکته اشاره دارد که %۸۰ نتایج و یا به عبارتی خروجی ها حاصل %۲۰ از ورودی ها می باشد
 • با استفاده از این قانون شما %۲۰ از عواملی که ایجاد کننده بهترین نتیجه هستند را در اولویت قرار خواهید داد
 • مهمترین اصل در قانون ۸۰ ۲۰ و یا قانون پارتو، شناسائی برجسته ترین دارایی هر نهاد واستفاده از آن در راستای ایجاد حداکثر میزان ارزش است.
 • اصل پارتو یک دستورالعمل و یا قاعده است، نه یک قانون ریاضی.

باتوجه به اهمیت موضوع و از طرفی فراوانی مطالب، تصمیم گرفتم که خلاصه ای از مطالب سطح وب را گردآوری کنم و این مقاله را برایتان آماده کنم.

ممکن است بپسندید

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.