چرا زبان بدن مهم است؟

توسط

مارک تواین جمله معروفی دارد که می گوید “زبان بدن رسا و بلندتر از کلمات صحبت می کند“. شاید همین یک جمله نشان دهد که تا چه اندازه زبان بدن برای ما انسان ها مهم است علی الخصوص برای کسانیکه به هر نحوی می فروشند. برای اینکه به اهمیت زبان بدن پی ببرید، می توان به تحقیق آلبرت محرابیان اشاره کرد. او در پژوهشی که درباره بررسی نحوه ارتباطات و اجزای آن بین انسان ها است به این نتیجه رسید که تنها ۷ درصد از انتقال پیام از طریق کلمات صورت می گیرد و مابقی از طریق زبان بدن منتقل می شوند.

با توجه به نتایج تحقیق محرابیان می توان گفت که زبان بدن نقش حیاتی در انتقال پیام دارد. در واقع زبان بدن باعث می شود که بتوانید توجه دیگران حفظ کنید و در ایجاد یک جو صمیمی و مثبت به شما کمک می کند. یکی از کارکردهای زبان بدن شناخت بهتر خود و در نتیجه اصلاح رفتار است که در نهایت اثرگذاری شما را افزایش می دهد و می توانید پیامتان را به بهترین نحوه ارسال نمایید. از طرفی زبان بدن باعث می شود که دیگران را به راحتی بفهمید و به آن ها کمک کنید که خودشان را به طور واضحی نشان دهند  و این باعث گردد که افراد به راحتی با دیگران رابطه برقرار نمایند و احساس راحتی و آسایش کسب کنند.

در واقع می توان گفت که زبان، مغز و بدن انسان همه با هم همسو هستند و بر یکدیگر تاثیر می گذارند. همانطور که در علم NLP این موضوع به اثبات رسیده است و نشان می دهد که این سه به طور متقابل بر یکدیگر اثر می گذارند. در شکل زیر این موضوع نشان داده شده است.

می توان هر حرکتی در بدن رخ می دهد، جزو زبان بدن است و اگر بخواهیم زبان بدن را دقیق تر بررسی کنیم می شود آن را در هفت گروه تقسیم و بررسی نمود:

  • نحوه ایستادن یا نشستن (Posture)
  • حالات صورت
  • لباس پوشیدن (شیک پوشی)
  • حرکات چشم، دست و پا ( Gestures)
  • تماس چشمی
  • تن و حجم صدا
  • فضای شخصی

لازم به ذکر است که چون تفسیر حرکات زبان بدن به صورت تنهایی منجر به برداشت نادرست می شود، بنابراین باید حرکات را در قالب ترکیبی تفسیر نمود که این دسته بندی تا حدودی می تواند به درک درست شما از اجزای زبان بدن کمک کند. در واقع چون بیش از ۱۰۰۰ حرکت در بدن رخ می دهد، شما باید بتوانید با درک بهتر و ترکیبی این حرکات در کسری از ثانیه حرکت اشخاص را تحلیل کنید.

آیا زبان بدن خودآگاه است؟

یکی از سوالاتی که اکثر افراد با آن درگیر هستند، سوال بالاست. اینکه آیا ما بر زبان بدنمان تسلط داریم یا نه همه چیز ناخودآگاه است. برای جواب به این سوال ایتدا باید به بررسی مغز ببردازیم. لایه های مغز ما به دو بخش تقسیم می شوند:

  • مغز خودآگاه(Neo Cortex)
  • مغز ناخودآگاه (Limbic): شامل دو بخش آمیگدالا (کنترل عکس العمل های شما) و هیپوکمپوس (حافظه بلندمدت و عادت) می شود.

با توجه به کارکرد این دو بخش از مغز می توانیم بگوییم همه حرکات زبان بدن در بخش ناخودآگاه صورت می گیرد. جاییکه شما حرکات عکس العملی ناگهانی و یا حرکاتی که عادت شده اند را از خود بروز می دهید و زبان بدن کاملا به صورت ناخودآگاه صورت می گیرد.

چطوری متوجه حرکات زبان بدن شویم؟

برای آنکه بتوانید زبان بدن را به خوبی درک و شناسایی کنید باید با مفهوم سیناپس آشنا باشید. سیناپس واحد اندازه گیری فکر است. همانطور که در شکل بالا دید وقتی مغز شما مشغول باشد به عبارتی در در حال فکر کردن باشید؛ به طور ناخودآگاه روی بدن و زبان شما اثر می گذارد. پس اگر ما بدانیم که چه بخش هایی از بدن بیشترین سیناپس را نشان می دهند می توانیم به طور دقیق تری حرکات زبان بدن را تفسیر نمود. در جدول زیر میزان سیناپس های فکری در بدن افراد نشان داده شده است.(۱)

با توجه به جدول بالا می توانیم بگوییم برای تفسیر زبان بدن در زنان باید به صورت آنها و در مردان باید به دست و شکم آن ها توجه نمود. همچنین تحقیقات نشان داده است که آقایان در روز ۸ تا ۱۲ هزار سیناپس فکری دارند درحالیکه خانم بین ۶۰ تا ۹۰ هزار سیناپس فکری دارند.

و در نهایت

برای آنکه بتوانید ارتباط موثری با افراد برقرار کنید، باید به علم زبان بدن آگاه و مجهز باشید. بنابراین حضور در یک کارگاه آموزشی می تواند به شما خیلی کمک نماید.

 

۱) برگرفته از کارگاه زبان بدن دکتر علوی می باشد.

 

ممکن است بپسندید

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.