سه راهکار برای عملی کردن دانسته ها

توسط

درباب عملی کردن دانسته بزرگان بسیاری همچون کن لانچارد مطالب مفیدی نوشته اند. خیلی قصد ندارم براتون از اهمیت عملی کردن دانسته ها بگم. با توجه به اینکه من خودم یکی از علاقمندان به کتاب هستم و بسیار کتاب می خونم. برای اینکه بتوانم از این کتاب خوندن سودی ببرم، باید همواره حواسم باشه که این ها رو عملی کنم. چند وقت پیش که در این زمینه مطالعه ای داشتم، سه تا راهکار جالب گفته بود که تصمیم گرفتم با شما به اشتراک بزارم. در ادامه سه دلیل عملی نکردن دانسته ها رو براتون می گم و راهکاری که برای هر کدامشون مطرح است. با من همراه باشید.

  • انباشتگی اطلاعات

یکی از دلایل مهم عملی نکردن دانسته ها، فزونی اطلاعات است. وقتی مغز با انباشت اطلاعات زیادی روبرو می شود تمایل به فراموشی و نادیده گرفتن آن ها دارد. این عمل به عادت فراموشی معروف است. مغز آدم همواره در فرآیند دائمی انجام یکی از این دو کار است: آموختن یا فراموش کردن چیزهای جدید. اگر از چیزی غفلت کنیم به سرعت فراموش خواهیم کرد. اما اگر با تکرار فاصله دار روی چیزی تمرکز کنیم در یادمان می ماند. کم و دائمی آموختن بهتر از تند و زیاد آموختن است. وقتی افراد در کارهایشان استاد شدند، قادر به خلاقیت بیشتر و انجام کارهای بزرگتری خواهند شد.

فلسفه : کم و دائمی بیاموزید.

  • فیلترهای منفی

در ما باورها و نگرش هایی وجود دارد که به مرور زمان شکل گرفته است و همواره منفی است. ما باید سعی کنیم به سمت تفکر مثبت برویم. برای این منظور باید مهارت شنیدن با نگرش مثبت را در خود تثویت کنیم. به عبارتی به خود باید بیاموزیم که بدون پیش داوری گوش دهیم، هیجان زده بودن از یادگیری های جدید و چشمداشت های مثبت را در خود تقویت کنیم. به عبارتی این نگرش را ایجاد کنیم که چگونه می توانم آنچه شنیده ام را به کار برم؟

یکی از نکاتی که باید در بین به آن توجه کرد، بحث عرضه و دریافت یک چیز جدید است. اگر بخواهیم به این موضوع اشاره ای بکنم، می توانم بگویم از امتناع تا جذب یک چیز جدید ما شش مرحله را طی می کنیم:

  1. امتناع: از پذیرشش سرباز می زنم، چون با بینش ذهنی ام مغایر است
  2. مقاومت: خب راستش آن را می فهم، اما نمی توانم قبول کنم
  3. تاحدی پذیرفتن: با این ایده موافقم اما تا عملی شدنش سکوت اختیار می کنم.
  4. پذیرش کامل: تو که می دونی این همان چیزی است که من فکرش رو می کردم.
  5. تا حدی جذب کردن: امروز این ایده رو بکار بستم، محشر است.
  6. جذب کامل: این ایده را دروز در اختیار یکی قرار دادم، راستش اکنون این ایده به من تعلق دارد.

 

  • عدم پیگیری

یکی از مشکلات ما عدم پیگیری و اجرای یک دانسته جدید است. البته تمرین کارها رو بی عیب و نقص نمی کنه، بلکه تمرین بی عیب و نقص، کارها رو بی عیب و نقص می کنه. افراد موفق آرزوی آموختن دارند و برای آموختن برنامه دارند. برای آنکه بتوانید آنچه را آموخته اید، پیگیری نمایید، باید آن را با دیگران سهیم شوید و به آن ها بیاموزید.

یگ برنامه ساده پیگیری شامل سازمان بندی قوی، حمایت بیشتر و مسئولیت پذیری بیشتر است. سازمان بندی یعنی نشست های منظم تعیین شده با یک سری، یک گروه حمایتی یا چیزی که به شما کمک کنه تا در جهت مقاصد و اهدافتان پیشرفت کنید.

ممکن است بپسندید

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.