سلسله مراتب موفقیت چطوری طی می شود؟

توسط

به تعداد آدم های روی زمین، روش برای موفق شدن هست. یعنی چی؟ یعنی هر شخصی روشی مخصوص به خود برای موفق شدن دارد. اصلا از نگاه آدم های مختلف موفق شدن معانی مختلفی دارد و هر کسی می تواند از نگاه خودش موفقیت را تعریف کند و این تعریف می تواند درست باشد! وقتی با چنین مفهومی روبرو هستیم واقعا خیلی سخت هست که بتوانید یک راهکار جامع ارائه بدهید و از افراد بخواهید که بر اساس این راهکار اقدام کنند و حتما موفق می شوند. اما نکته ای وجود دارد که اکثر سخنران ها و آدم های معروف به این جمله معتقد هستند: “اگر شما از زندگی خود رضایت داشته باشید، موفقیت به سمت شما می آید”. این جمله یعنی چی؟!

جف اولسون در کتاب زیبایش “برتری خفیف” به خوبی این جمله را باز کرده است و معتقد است شما برای کسب موفقیت در گام اول باید چرخه زندگی خود را درست کنید  تا رضایت شما از زندگی افزایش یابد و این باعث می شود که موفقیت برای شما عملی گردد. چرخه زندگی از نکاه جف اولسون شامل هفت بعد سلامت، شادی، ارتباطات، پیشرفت شخصی، وضعیت مالی، شغل و حرفه و رویا می باشد.

در واقع شما باید بتوانید تعادل را در تمامی ابعاد زندگی خود ایجاد نمایید تا به رضایت که می خواهید دست یابید. اما واقعا این موضوع شدنی است؟ در عمل برای اینکه شما به این چرخه مدون دست یابید باید چند سال پیوسته تلاش کنید تا بتوانید چرخه دایره را شکل دهید. برای اینکه کار باید سلسله مراتب زیر را طی کنید تا این چرخه شکل بگیرد:

اولین قدم در این راه این است که شما یک تصویر درست از خود ایجاد نمایید. جیم ران جمله زیبایی در این زمینه دارد که می گوید برای موفقیت نیاز به دنبال کردن آن نیست، شما باید از درون خود را تبدیل کنید. یعنی تغییر رفتار که سخت ترین کار است. شما باید رفتار خود را بر اساس آن چیزی که می خواهید اصلاح کنید. افراد رفتارشان را بر اساس آن چیزی که فکر می کنند در آینده بدست می آورند، انتخاب می کنند. پس اگر به دنبال موفقیت هستید اول باید رفتار خود را بهبود دهید.

زمانیکه شما رفتار خود را اصلاح کردید، روابط شما تحت تاثیر قرار می گیرد و باعث بهبود می گردد. اولین اثر بیرونی تغییر شما در روابط شما خود را نشان می دهد. وقتی روابط شما بهبود یابد قاعدتا تحقق اهداف برای شما راحتر می گردد چون دوستانی دارید که به شما کمک می کنند تا اهداف خود را تحقق بخشید. اولین خروجی ملموس در زندگی شما رخ می دهد و این باعث می شود که نگرش شما دچار تحول گردد. وقتی نگرش شما تغییر می یابد فرصت های جدید در برابر شما ظاهر می شود و باعث می شوند شما به خواسته هایتان دست یابید و چرخه زندگیتان به تعادل برسد.

 

ممکن است بپسندید

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.