تمرکز یعنی قدرت نه گفتن

توسط

عصر، عصر آشفتگی و پریشانی است. همه به دنبال جذب توجه ها هستند. در این شهر شلوغ، اگر لحظه ای درنگ کنی، دیگر مال خودت نیستی چون توجهت جذب هزار چیز می شود. این رسم زمانه ماست. کسب وکار امروز، خرید و فروش توجه است. حالا من و تو چگونه باید حواسمان را جمع کنیم که کلاهمان را بر ندارند. نتیجه  این پریشانی  باعث شده نتوانیم عادت های مناسب ایجاد کنیم. همش از این شاخه به آن شاخه پرده ایم. راه چاره چیست؟

افراد زیادی درباره تمرکز بحث و گفتگو کرده اند. شاید بهترین منبع برای ما فارسی زبانان فایل صوتی محمدرضا شعبانعلی باشد که این مطلب را به قدری عالی توضیح داده که چیز تازه ای برای گفتن ندارم و پیشنهاد میکنم این فایل صوتی را حتما مطالعه کنید. اما این موضوع اینقدر مهم و حیاتی است و با بحث عادت در هم تنیده است که نمی شد ازآن به راحتی گذشت و باید دربارش می نوشتم زیرا سنگ بنای مطالب آینده ماست. پس در چند نکته این موضوع را مورد بررسی قرار می دهیم:

نکته اول: تعریف تمرکز

اصلا تمرکز یعنی چی؟ چطوری باید تعریفش کنیم؟ به زبان ساده یعنی ما حواسمان را برای مدتی روی یک چیزی جمع کنیم. می تواند کار باشد، رفتار باشد، وسیله باشد و خیلی چیزهای دیگر . بشود خدای ما. هر آنچه که می بینیم و می شنویم و درک می کنیم فقط یک چیز باشد. این معنی لغوی بود، اما مفهوم اون چی معنی میده؟ در زبان عامه مردم،وقتی یه نفر می گه که تمرکز دارم یعنی تمام تلاشش رو داره انجام میده که یه کاری رو برای مدتی انجام بده. آیا واقعا این به درک شما از تمرکز کمک می کند؟

اوایل برای خودم خیلی سخت بود که مفهوم این کلمه رو درک کنم. مدتی درگیرش بودم  تا اون رو فهمیدم. اما بیانش برام سخت بود. طوری که بگم و افراد متوجه بشوند. تا اینکه به تعریف استیو جابز رسیدم. دقیقا همون چیزی بود که می خواستم بگم.

” مردم فکر می کنند که تمرکز یعنی گفتن بله به چیزهایی که می خواهند رویش تمرکز داشته باشند. اما اصلا اینتطوری نیست. تمرکز یعنی گفتن نه به صدها ایده عالی و فوق العاده ای که روبرویتان قرار گرفته اند. شما باید با دقت انتخاب کنید. در واقع من احساس غرور می کنم به اون چیزهایی که انجام نداده ام تا کارهایی که انجام داده ام.”

همین و بس. تمرکز یعنی اینکه تو باید هزاران نه بگی تا یه بله درست و حسابی گفته باشی!!! تمرکز یعنی هوشمندانه انتخاب کنی و به انتخابت متعهد باشی. در واقع وقتی تو تمرکز می کنی باید توانایی نه گفتن را در خودت تقویت کنی و تمام.

 

 

نکته  دوم : عادت

درباره عادت و تعاریف اون قبلن به اندازه کافی بحث کرده ایم. فقط یکبار دیگه مفهوم عادت رو میگم: عادت در واقع انجام یک رفتار در یک بازه زمانی است که بعد از مدتی به صورت ناخودآگاه در می آید. در واقع یک عادت خوب یعنی:

رفتاری است که به صورت آگاهانه انتخاب شده و در راستای هدفی است که به صورت مکرر در یک بخش مشخص تکرار می شود تا به صورت ناخودآگاه در بیاید.

چطوری قدرت تمرکز را در خود افزایش دهیم

ما می خواهیم عادت های هدفمند را در خود ایجاد کنیم و برای این کار باید بتوانیم توانایی تمرکز را در خود بالا ببریم. پس باید بتوانیم یک رفتار را تکرار کنیم تا به عادت تبدیل شود و در نتیجه باید نه گفتن را یاد بگیریم. برای این کار من از روش های زیر استفاده می کنم:

قانون سه گانه های طلایی

طبق این قانون شما باید برای یک سال تنها سه هدف تعریف کنید و بر این اساس سه هدف برای هر فصل سال که همسو با اهداف سالیانه باشدد و سپس برای هر ماه سه هدف ماهیانه تعریف کنید و به همین ترتیب تا برسید به اهداف هفتگی و روزانه. بدین ترتیب شما می توانید تمرکز خود را حفظ کنید و به راهتان ادامه دهید.

قانون نظم روزانه

این یکی از ابتدایی ترین قانون های تمرکز هست. تمام کارهای فردات رو شب قبل مشخص کن و روز بعد رو مشغول اون کارها باش. اگه کاری برات پیش اومد یه جا یادداشتش کن و در اون روز سراغش نرو. مگر موارد فورس. شب بررسیش کن ببین چه قدر ضرورت داره و براش برنامه ریزی کن.

قانون اگه یکی است حل و گرنه بی خیال شو.

این قانون میگه اگر در حین انجام کاری به موردی بر می خورید که ذهنتون رو مشغول می کنه باید ببینید چقد وقت از شما می گیره. اگه در حد چند دقیقه است و تنها به یک عمل نیاز داره. همون لحظه انجامش بده و گرنه یه جایی یادداشتش کن و ۲۴ ساعت بعد بهش برس.

قانون هر کی کارت داره خودش پیگیره.

همه یه مشکلی داریم که هر کی بهمون میگه این کار رو بکن چون تعارفی هستیم نمی تونیم بهش بگیم نه. بناربراین همیشه درگیر کارهای دیگران هستیم. راه حلش اینجاست اگه یکی بهت گفت این کار رو برام بکن، بهش بگو چند ساعت دیگه زنگ بزنه و یادآوری کنه که انجام بدی. در ۸۰ درصد موارد طرف یادش میره زنگ بزنه و شما هم با خیال راحت به کارهای خودتان می رسید.

با همین چهار قانون زندگیتان را زیر رو کنید. باور نمی کنید برای مدتی انجام بدهید و نتیجه رو ببینید.

 

ممکن است بپسندید

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.